Red Dry Skin er effektiv på forskellige måder
1. Reducerer rødme og irritation – sort kommen, citron, prikbladet perikon.
2. Letter ubehag – rucola, citron, prikbladet perikon.
3. Fugtiggør, blødgør og plejer huden – sort kommen, citron.
Anvendelse: Påsmøres huden to gange om dagen.
Ingredienser i Red Dry Skin: (INCI/CTFA): Aqua, Isopropyl Myristate, Cetyl Alcohol, Pentylene Glycol, Lanolin Alcohol, Cera Alba, Cetyl Palmitate, Nigella Sativa Seed Extract, Hypericum Perforatum Extract, Eruca Sativa Extract, Glyceryl Stearate, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Glycerin, Alcohol, Citrus Medica Limonum Peel Extract, Limonene, Sodium Stearoyl Lactylate, Sodium Gluconate, Tocopherol, Camellia Sinensis (grøn te) Extract, Maltodextrin.
Beskrivelse af urterne i Red Dry SkinSort kommen – Nigella sativa L - Sort kommen er velkendt i Mellemøsten og Asien, hvor den dyrkes i små potter, ofte økologisk. Den er blevet brugt i urtemidler igennem århundreder, især ved hudproblemer, og dens evne til at mildne rødme og irritation er blevet verificeret for nylig. Sort kommen har samtidig en høj koncentration af antioxidanter, som modvirker irritation.
Prikbladet perikon – Hypericum perforatum L. - Pribladet perikon er en af de urter i den vestlige verden, som er blevet studeret mest intensivt. Den er blevet brugt siden det 1. århundrede, og den gror vildt over hele Europa, det vestlige Asien og Nordafrika. Oprindeligt blev den forbundet med Johannes Døberen – deraf det engelske navn St. John’s Wort – og igennem tiderne er den blevet tillagt næsten magiske egenskaber som middel til at modstå dårligdomme.
I Mellemøsten er den længe blevet brugt til at mindske rødme, irritation og hudproblemer og blev også brugt til at pleje sår. Indtaget gennem munden påvirker den det naturlige immunsystem. Den har også vist sig at have en gavnlig indflydelse på hudens beskaffenhed.
Rucola – Eruca sativa L. - Rucola er blevet dyrket siden de bibelske tider og er længe blevet anvendt i den arabiske urtetradition ved hudproblemer. Også denne urt har en gavnlig indflydelse på hudens beskaffenhed.
Citron – Citrus medica limonum L. - Citron er blevet brugt til at pleje sår og hudirritation siden det 13. århundrede. I dag er det en af de mest almindelig fødevarer med positive fysiologiske egenskaber. Dens skræl indeholder flavonoider, som mindsker rødme og irritation. Også citron er god for hudens beskaffenhed. Visse dele af frugten indeholder desuden høje koncentrationer af antioxidanter, som modvirker irritation.